Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Wątek: Recenzja HTC Trophy (konkurs) - wrażenia po kilkumiesięcznym użytkowaniu.

Telefon
    Trophy
    ROM
    7740 DFT
    Piwa (Postawione)
    0
    Piwa (Otrzymane)
    0

Recenzja HTC Trophy (konkurs) - wrażenia po kilkumiesięcznym użytkowaniu.

• Kilka słów wstępu
    Witam. Zacznijmy od tego, jak to się stało, że w moich rękach znalazł się HTC Trophy.
    Szukałem telefonu, który miał zastąpić moje poprzednie urządzenie, które służyło mi głównie jako przenośny komputer (i telefon oczywiście), czyli Samsunga Galaxy S. Szukałem szybkiego urządzenia, idealnie działającego już po wyjęciu z pudełka. Na iPhone`a 4 nie miałem funduszy, a innych modeli telefonów od Apple nie uznaję (nie było jeszcze 4S), więc zacząłem szukać czegoś z Windows Phone 7. Po długich tygodniach przeglądania przeróżnych aukcji, w końcu udało mi się kupić na Allegro w atrakcyjnie cenie HTC Trophy, którego mam już blisko pół roku, i do którego recenzji serdecznie zapraszam.

• Suche dane techniczne
    Telefon pochodzi z pierwszej generacji telefonów Windows Phone (październik 2010 r.), więc specyfikacja została sztywno ustalona przez Microsoft i każdy telefon z tamtych czasów ma niemalże identyczne podzespoły (poza wyświetlaczem, aparatem i kilkoma innymi szczegółami):
    · procesor Qualcomm QSD8250 z zegarem taktowanym maksymalną częstotliwością na 1GHz;
    · 576MB pamięci RAM (tylko HTC miało tyle pamięci, inni producenci stosowali głównie „kości” o pojemności mniejszej o 64MB) i 512MB pamięci ROM;
    · GPU (grafika) Adreno 200;
    · wyświetlacz wykonany w technologii SCLCD o przekątnej 3,8 cala wyświetlający obraz o rozdzielczości WVGA (800x480px – 246 pixeli na cal) chroniony szkłem marki Corning - Gorilla Glass;
    · aparat o matrycy 5MPx pozwalając kręcić filmy w rozdzielczości HD (720p) – do doświetlenia zamontowano diodę LED;
    · wbudowana pamięć dla użytkownika: 8GB;
    · bateria litowo-jonowa o pojemności 1300mAh.
    Oczywiście wszystkie takie standardy jak WiFi (802.11b/g/n), GPS (z a-GPS), Bluetooth, HSDPA, HSUPA, GPRS, EDGE, akcelerometr, kompas, antena FM i inne też są na pokładzie.

Trophy kupiłem z systemem w wersji „NoDo” (Windows Phone 7) i od razu zaktualizowałem go do „Mango” (Windows Phone 7.5), co było błędem, ponieważ na długi czas uniemożliwiło mi to modyfikacje tego telefonu przez zabezpieczenia HTC (zawyżone SPL).
    • Pudełko i pierwsze wrażenie
    Telefon otrzymałem w listopadzie. Pierwsze wrażenie – malutkie pudełko, a w środku zimne urządzenie HTC Trophy razem z akcesoriami (słuchawki RC-E160, ładowarka TC-E250) i różnego rodzaju papierami.

Pierwsze uruchomienie – jaki ten telefon jest szybki! Przez kolejne kilka godzin (po jeszcze dłuższych aktualizacjach - myślałem, że się nigdy nie skończą) zajęty byłem poznawaniem wszystkich funkcji telefonu (jeszcze po angielsku!).
    Na uwagę zasługuje ładowarka i kabel USB – ten drugi wykorzystywany jest także za połączenie między wtyczką sieciową, a telefonem i… Jest marnej jakości. Końcówka MicroUSB zaczyna się powoli rozkładać na czynniki pierwsze przy normalnym użytkowaniu.

Ostatnio edytowane przez Pepe ; 31-01-2012 o 22:11

Telefon
    Trophy
    ROM
    7740 DFT
    Piwa (Postawione)
    0
    Piwa (Otrzymane)
    0

Odp: Recenzja HTC Trophy (konkurs) - wrażenia po kilkumiesięcznym użytkowaniu.

• Wszystko to, co jest na zewnątrz
    Telefon ma następujące wymiary:

Trophy w porównaniu do Samsunga Wave I (S8500) nie jest znacznie większy (mimo różnicy w wielkości wyświetlaczy: 3,8’>3,3’), ale wydaje się masywniejszy, bardziej zwarty:

HTC w swoim modelu zastosowało głównie gumowany plastik, nie jest on śliski, nie odbijają się ślady palców, ale pozostają różnego rodzaju smugi. Jedynym metalowym akcentem z przodu jest ramka, która obiega wyświetlacz, znaczek marki i trzy dotykowe przyciski. Nad wyświetlaczem (po prawo od napisu HTC) znajdziemy diodę powiadomień. Służy głównie do przekazywania informacji o ładowaniu baterii (lub jej bliskim rozładowaniu, kolor czerwony) i nieodebranych połączeń/wiadomości (kolor zielony) – nie ma możliwości edycji trybów pracy tej diody. Po prawej stronie od napisu HTC znajdziemy dwa czujniki: światła i zbliżeniowy. Sam wyświetlacz palcuje się, ale po włączeniu go odciski i wszelkie smugi przestają być widoczne. Z tyłu z kolei mamy ulokowane w klpace od baterii trzy literki: H, T, C. Wykonane są z tworzywa, które ma imitować metal (w rzeczywistości są one zrobione ze śliskiego plastiku), a aparat, głośnik i doświetlająca dioda LED zostały osadzone w metalowej „belce”, która ma chropowatą fakturę i wystaje nieco z bryły telefonu, co powoduje, że tył nie jest idealnie płaski. Pod klapką baterii znajdziemy napis i logo „Windows Phone”, co przypomina z jakim systemem mamy do czynienia. O podobnej fakturze i z podobnych materiałów, co „otoczka” aparatu, diody i głośnika jest srebrny spust migawki (dwustopniowy dla Autofocusa) do robienia zdjęć. Przycisk ten został umieszczony po prawej stronie telefonu, a po lewej - u góry - znajdziemy ledwo, co widoczne klawisze od ustawiania głośności. Z dołu tej samej ścianki znajduje się gniazdo microUSB, które nie zostało w żaden sposób osłonięte – na szczęście (poza psuciem wyglądu bryły telefonu) ten brak nie przeszkadza. Kwestię designu pozostawiam ocenie Waszego gustu. Telefon dla mnie sprawia wrażenie eleganckiego, ale już mało nowoczesnego. Nie jest to ponadczasowa konstrukcja i z całą pewnością zasługuje na odświeżenie.

Posiadanie Trophy od listopada pozwoliło mi dogłębnie sprawdzić jak obudowa i szkło Gorilla Glass wytrzymują upływ czasu. Niestety, dobrze nie jest. Klapka od baterii skrzypi. Głównie przez to, że jest ona cienka i po prostu już się zdążyła wyrobić (razem z zatrzaskami). Dodam, że rzadko kiedy ją otwieram.

Poza tym, obudowa jest bardzo dobrze spasowana. Jednak gorzej z upadkami. Telefon spadł mi niewiele razy, ale każdy z tych nieszczęsnych spotkań z ziemią zostawił swój znak na obudowie – lakier się zdarł, metalowa belka z tyłu traci swoją chropowatość, zdzierając przy tym swój kolor, a tafla szkła nad wyświetlaczem wbrew zapewnień Corninga (producent Gorilla Glass) – rysuje się. Trophy spadał mi głównie z niewielkich wysokości, ale na płytki i wyniki takich upadków możecie zobaczyć na poniższych zdjęciach:

Wyświetlacz w tym telefonie został wykonany w technice Super Clear LCD. Do Super AMOLED`ów (i innych pochodnych OLED) wyświetlaczowi z Trophy daleko pod kątem jakości kolorów (ich odwzorowaniu). Za to wygrywa w innych kwestiach, np.: jasność (czyli widoczność w mocnym świetle), odwzorowanie bieli, czy same też kąty widzenia. Poniżej porównanie wyświetlaczy SCLCD w Trophy i SAMOLED w Samsungu Wave S8500:

• Co tym wszystkim steruje, czyli mini-recenzja samego systemu, który włada Trophy
    Recenzja jest telefonu, więc system przedstawię tylko pokrótce. Microsoft tworząc swój mobilny system Windows Phone postanowił naprawić wszelkie błędy i bolączki poprzednika – Windows Mobile. I tak oto system działający na Trophy działa idealnie szybko, nic się nie zawiesza, nie restartuje, a obsługa jest prosta i intuicyjna. Głównym motywem tego oprogramowania są kafelki, czyli interfejs, który Microsoft nazywa MetroUI. Praktycznie każdą aplikację możemy przypiąć do ekranu głównego w postaci kafelka. Cały system opiera się na naszym koncie Live, które możemy założyć przy pierwszym uruchomieniu telefonu. Na nim zapisują się m.in. nasze kontakty. Razem z kontem Live dostajemy swój przydział na SkyDrive (25GB), gdzie możemy wysyłać nasze pliki (zdjęcia, dokumenty) z komputera i z telefonu. Problem pojawia się, jak dojdziemy do wielozadaniowości systemu (multitasking) – jest, ale nie działa ona tak, jak powinna. Aplikacje po zminimalizowaniu zostają zamrożone i wszelkie zadania wykonywane przez nie są zatrzymywane.

Na wielką uwagę zasługuje klawiatura, która według mnie jest najlepszą, jaka kiedykolwiek została zastosowana we wszystkich mobilnych systemach razem wziętych. Byłaby jeszcze wygodniejsza, gdyby nie paski po bokach w trybie horyzontalnym. Kolorystykę telefonu możemy dostosować pod siebie. Dowolnie jednak barwy będziemy mogli wybrać dopiero po odblokowaniu telefonu i zainstalowaniu odpowiedniej aplikacji.

Poniższy film przedstawia działanie telefonu (niestety kamerę mam uszkodzoną, więc zmuszony byłem nagrywać Samsungiem Wave, więc za jakość mocno przepraszam):

Obecnie na moim Trophy zainstalowane jest zmodyfikowane oprogramowanie od DFT w wersji 7740, które w stosunku do oryginalnego oprogramowania różni się tym, że ma: polski język (w oryginalne nie ma naszego ojczystego języka), możliwość instalowania aplikacji spoza marketu (również za pomocą przeglądarki internetowej), edytor rejestru, menedżer plików i inne, mniej ważne rzeczy, które w żaden sposób nie wpływają na pracę systemu – jest ona równie szybka, jak w przypadku oprogramowania, które dostajemy od producenta. Tak, więc gwarantuję, że odczucia płynące z użytkowania telefonu są identyczne zarówno w przypadku oprogramowania od DFT, jak i tego od HTC/Microsoftu.

Trophy (mimo swojego wieku – telefon został zaprezentowany blisko 1.5 roku temu) ma zapewnione jeszcze oficjalne wsparcie od producenta (i Microsoftu), więc dostanie przyszłe aktualizacje, co jest wielką zaletą samej platformy firmy z Redmond. Gorzej jest z nieoficjalnym wsparciem i dostępnością nowego zmodyfikowanego oprogramowania dla Sparka (inna nazwa dla tego modelu HTC) – telefon pod tym kątem jest pomijany, ale według mnie nic innego poza odblokowaniem systemu (możliwość instalacji aplikacji spoza marketu) nie jest potrzebne.
    Ostatnio edytowane przez Pepe ; 31-01-2012 o 23:43

Telefon
    Trophy
    ROM
    7740 DFT
    Piwa (Postawione)
    0
    Piwa (Otrzymane)
    0

• Skądś trzeba aplikacje brać, czyli market i podstawowe aplikacje (także te od HTC)
    Obecnie każdy mobilny system operacyjny ma swój sklep – w przypadku Microsoftu jest to Windows Phone Marketplace, z którego możemy pobierać gry, programy, a także filmy i muzykę dostępne dla naszego regionu. Dlatego warto przy zakładaniu konta Live wybrać odpowiednią dla nas lokalizację. Jeżeli chcemy mieć aplikacje, np.: Allegro to musimy wybrać polski region. Jeżeli jednak chcemy mieć najwięcej dostępnych aplikacji w markecie – wybierzmy Stany Zjednoczone lub Wielką Brytanię. Dodatkowo, wybranie odpowiedniej lokalizacji pozwala na dostęp do Zune Marketplace (np.: wspomniana Wielka Brytania). Wybrana lokalizacja nie zabrania instalowania aplikacji spoza niej (w przypadku odblokowanego urządzenia).

Jak już wspominałem wcześniej - recenzja jest głównie telefonu, więc tylko pomalutku opiszę (według mnie) najważniejsze aplikacje, jakie znajdziemy standardowo zainstalowane na Trophy. Każda z nich działa bardzo szybko, jak cały system, nie ma najmniejszych problemów z obsługą, którejkolwiek aplikacji.

Office: paczka aplikacji znana bardzo dobrze każdemu użytkownikowi Windowsa (Mac`ów w sumie też). W mobilnej odsłonie pozwala ona na tworzenie, edytowanie i przechowywanie plików Word, Excel, PowerPoint, OneNote. Nie polecam jednak tworzenia zaawansowanych dokumentów, czy też arkuszy kalkulacyjnych - na telefonie wszystkie prace wykonuje się bardzo ciężko przez niewielki wyświetlacz (w porównaniu do monitora). Po zainstalowaniu Adobe Acrobat Reader`a możemy także otwierać i przechowywać pliki PDF.

Xbox Live: centrum rozrywki, to tutaj znajdziemy: wszystkie gry (o których później opowiem) pobrane na telefon, informacje o naszym profilu Xbox Live!, zaproszenia do gier i polecane aplikacje.

Kontakty: nazwa może nieco mylić, bo poza kontaktami znajdziemy tutaj wszystkie informacje pobierane z kont portali społecznych (np.: tablica z Facbooka, tweety z Twittera), które zsynchronizowaliśmy wcześniej w telefonie. Kontakty także się synchronizują, co bardzo ułatwia przesiadkę z innego smartphone`a i umożliwia połączenie wszystkich danych jednej osoby pochodzące z różnych portali (np. na jeden kontakt mogą składać się: adres e-mail z GMail, numer z konta Live, informacje o zamieszkaniu z Facebooka itd.).

Wiadomości: aplikacja, która od razu mówi, o co chodzi. Zbiera wszystkie wiadomości tekstowe typu SMS, multimedialne typu MMS, ale służy także jako chat Facebooka. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które nie wymaga żadnych dodatkowych aplikacji.

Mail: na telefonie możemy skonfigurować wiele skrzynek pocztowych (od różnych dostawców) i do każdej tworzy się tak jakby nowa aplikacja. Oczywiście niezależnie od tego, gdzie mamy założoną swoją pocztę, aplikacja wygląda i działa identycznie.

Ostatnio edytowane przez Pepe ; 31-01-2012 o 23:46

Telefon
    Trophy
    ROM
    7740 DFT
    Piwa (Postawione)
    0
    Piwa (Otrzymane)
    0

HTC Hub: aplikacja preinstalowana jedynie na telefonach tajwańskiej marki. Znajdziemy w niej informacje o pogodzie w wybranych przez nas miastach (dane pobierane są z AccuWeather.com). Jest to przedstawiane w bardzo ładny i miły dla oka sposób. W aplikacji znajdują się także notowania giełdowe oraz najświeższe wiadomości ze świata. Nie zabrakło też odnośników do innych aplikacji HTC, które możemy pobrać z marketu – jedne bardziej wartościowe (np.:HTC Youtube, latarka, kompas i inne), inne zrobione tylko po to, żeby było ich więcej, np.: Love – kwiatek, któremu obrywamy liście, co ma obrazować, czy on/ona kocha czy też nie.

Zune (Muzyka+Wideo): tak, jak Xbox Live! jest centrum rozrywki, tak Zune zbiera w sobie wszelkie multimedia, czyli filmy (zarówno te na telefonie, jak i na Youtube), muzykę, podkasty, radio (jego nieskomplikowanie jest naprawdę warte kopiowania na inne aplikacje). Wszystko jest tutaj prosto i wg. mnie bardzo wygodnie rozmieszczone. Nie ma zbędnych dodatków i wodotrysków. Szczególnie widoczne jest to w radiu FM, które swoją drogą w połączeniu z każdymi słuchawkami dobrze sobie radziło z popularnymi częstotliwościami (u mnie w mieście). Brakuje tylko możliwości przewijania utworów do konkretnej sekundy – znalezienie interesującego nas momentu jest bardzo utrudnione. Do zdjęć/obrazków mamy osobną aplikację/kafelek.

Ostatnio edytowane przez Pepe ; 31-01-2012 o 23:48

Telefon
    Trophy
    ROM
    7740 DFT
    Piwa (Postawione)
    0
    Piwa (Otrzymane)
    0

• Eksploatacja, czyli jak przyjazność telefonu w stosunku do użytkownika na co dzień
    Telefon - na co dzień - spisuje się świetnie. Głównie, dzięki systemowi, który pozwala ulokować najważniejsze aplikacje na kafelkach na ekranie głównym. Szybkość Windows Phone pozwala być pewnym, że telefon się nie zawiesi, nie zrestartuje ani nawet nie zwolni na chwilę. Wielką rolę w tym wszystkim odgrywa świetne zarządzanie pamięcią RAM. Po uruchomieniu systemu z 576MB do naszej dyspozycji pozostaje ok. 470MB. To bardzo dużo. Przez te kilka miesięcy telefon zrestartował mi się kilka razy, ale tylko i wyłącznie z mojej winy – po prostu za mocno go przycisnąłem (naprawdę trzeba się przyłożyć). Nie wiem, czy to wada fabryczna, ale dzieje się tak naprawdę bardzo rzadko i tylko przy specyficznych warunkach (zapchane kieszenie z telefonem w środku). Sam telefon trzyma się bardzo pewnie. Wygodnie leży w dłoni. Nie jest za ciężki, ani za lekki, jest to idealna waga (140g) jak na taki telefon.

Jest jednak jedna irytująca rzecz, którą dostrzegłem dopiero, gdy chciałem sobie przesłać zdjęcie z koleżanki telefonu. Nie ma po prostu jak. Bluetooth w tym telefonie, jak i w każdym innym modelu z Windows Phone służy tylko i wyłącznie do komunikowania się ze słuchawkami bezprzewodowymi. Podobno ma to zostać „poprawione” w tym roku, ale na dzień dzisiejszy przesyłanie plików między telefonami można dokonać tylko za pomocą Internetu (np.: SkyDrive). Ulokowanie przycisków dotykowych mogłoby być lepsze – wystarczyłoby je nieco niżej pod ekranem ustawić. Na początku często zdarzało mi się, że niechcący, któryś z trzech klawiszy dotknąłem i wyszedłem z aplikacji lub przeniosłem się do wyszukiwarki Bing. Teraz nie sprawia mi to problemów, ale fizyczne przyciski sprawdziłyby się o wiele lepiej. Brakuje też slotu na karty pamięci. Niestety – taki wymóg Microsoftu. Wbudowane 8GB w dzisiejszych czasach to mocno przeciętny wynik. Po wgraniu systemu, do naszej dyspozycji zostaje nieco ponad 7GB.

Jakość rozmów jest ponadprzeciętna. Nie trzeba się przejmować, że nie usłyszymy rozmówcy, a wszelkie szumy i zakłócenia są w skuteczny sposób redukowane. Po przełączeniu na tryb głośnomówiący jest także dobrze, bo głośnik brzmi stosunkowo czysto, wyraźnie prezentuje dźwięki i jeżeli nie ma nadmiernego hałasu to można się bez problemu dogadać z osobą po drugiej stronie „słuchawki”. Oczywiście głośnik nie sprawia problemów także z usłyszeniem dzwonka lub budzika.

Bateria o pojemności 1300mAh naprawdę zaskakuje. Mimo, że wyświetlacz SCLCD jest jednym z najbardziej „prądożernych” rodzajów wyświetlaczy to naprawdę nie trzeba się martwić o to, że telefon nie wytrzyma jednego dnia bez ładowania telefonu (oczywiście podczas snu HTC podłączany jest pod ładowarkę ). Przeprowadziłem kilka testów, których wyniki wyglądają następująco:

Powyższe wykresy przedstawiają telefon pracujący od pełnego naładowania do kompletnego rozładowania (brak możliwości uruchomienia). Jak widać, Trophy wytrzymał niecałe 19h, co uznaję za dobry wynik, jak na zaawansowany smartphone ze stosunkowo dużym, dotykowym wyświetlaczem. Przez samą noc (kiedy spałem – 13h) telefon zużył ~15% baterii. Oczywiście mogłoby być jeszcze lepiej, gdyby HTC zastosowało ogniwo o większej pojemności, np.: 1500mAh, ale nie ma na co narzekać. Przez czas, kiedy telefon miał monitorowane zużycie energii był podpięty do mojej domowej sieci WiFi (802.11n), Internet przeglądałem góra 1h, w gry grałem (niewymagające – pasjans, jazda ciężarówką itp. oraz kilka wyścigów w NFS Undercover) przynajmniej 1.5h, a muzyki słuchałem, co najwyżej pół godziny. Wykonane były 2 rozmowy trwające razem nie więcej niż 5 minut. Dodatkowo przez około 20 minut rozmawiałam na Facebooku. Cały czas pracowała i korzystała z Internetu aplikacja IM+ (do GaduGadu). Wyświetlacz ustawiony na automatyczną jasność włączony był tylko w trakcie wykonywania poszczególnych czynności. Warto dodać, że WiFi przy wyłączonym ekranie się rozłącza i przechodzi w tryb uśpienia. Także w tym czasie zrobiłem kilka zdjęć i wykonałem wszystkie screeny do tej recenzji, co zajęło mi ok. 10 minut. Windows Phone pozwala na włączenie trybu oszczędzania energii, którego głównym efektem jest wyłączenie wielozadaniowości systemu i synchronizacji z różnymi portalami (np.: GMail). U mnie ten tryb włącza się dopiero, gdy poziom baterii spadnie poniżej 15%.

2h i niecałe 40 minut. Tyle z kolei telefon wytrzymał przy 100% obciążeniu procesora, gdy był naładowany w ~90%. Przy pełnej baterii bardzo możliwe, że ogniwo pozwoliłoby na dobicie do 3h. To już jest przeciętny wynik, ale wątpię, żeby ktoś kiedykolwiek musiał tak mocno wysilać telefon. W tym czasie temperatura baterii podskoczyła do 40 stopni, co jest praktycznie zerowym wzrostem i w pełni bezpiecznym.

Moduł GPS (z aGPS) w połączeniu z Windows Phone daje bardzo udane urządzenie do nawigacji. Brakuje, co prawda darmowych aplikacji do wyznaczania tras i prowadzenia po nich, ale to tylko kwestia czasu. Trophy ze znalezieniem satelit radzi sobie bardzo dobrze. W trakcie 200km podróży, gdzie pogoda pozostawiała wiele do życzenia (zachmurzenie 100%, deszcz) ani razu nie zgubił sygnału, a jak ja niechcący wyszedłem z aplikacji to po powróceniu do niej przywracanie „fixa” trwało góra 5 sekund. Poza tym HTC trzymane w ręce nagrzało się, ale nie bardziej niż podczas testu z baterią i 100% obciążeniem procesora. To świetny znak, bo wszystkie inne telefony (Wave I, Galaxy S) miały tendencje do sporego nagrzewania się, nie mówiąc o gubieniu sygnału. Niektórym może się wydawać, że 3,8 cala to za mało, ale wszystkie ważne informacje są widoczne (w przypadku Navigona, z którego korzystałem). Oczywiście większy wyświetlacz dałby jeszcze większy komfort podróżowania z nawigacją, ale i tak jest dobrze.

Do komunikacji z komputerem służy program produkcji Microsoftu o znajomej już nazwie Zune. Jest to uniwersalny program dla wszystkich urządzeń z Windows Phone. Nie ma prostej możliwości połączenia się z komputerem tak, aby telefon był wykrywany jako pamięć przenośna (trzeba sporo kombinować). Tak, więc wszystko musimy robić za pomocą Zune lub innego programu, jeżeli telefon jest odblokowany (osobiście polecam Windows Phone Device Manager). Program od Microsoftu sprawdza się, ale na początku musimy odpowiednio go skonfigurować, aby później po podłączeniu od razu zsynchronizowały się interesujące nas rzeczy (muzyka, filmy, zdjęcia/obrazy). To może zająć trochę czasu. Jednak po wykonaniu tego, każde kolejne połączenie, od razu rozpocznie cykl zgrywania nowych plików z komputera na telefon oraz na komputer z telefonu. Pliki zgrywane są stosunkowo szybko, ale z całą pewnością karty pamięci klasy 6 i wzwyż poradziłyby sobie lepiej. Synchronizacja może także przebiegać bezprzewodowo, dzięki sieci WiFi.

SkyDrive. Już wspominałem o tym programie, a raczej stronie internetowej, naszym wirtualnym dysku, który dostajemy razem z założeniem konta Live. Portal ten pozwala nam zgrywać na telefon wszelkie dokumenty i obrazy. Pozwala także synchronizować obrazy wykonane za pomocą telefonu (również automatycznie, od razu po ich zrobieniu).

Ostatnio edytowane przez Pepe ; 31-01-2012 o 23:58

Telefon
    Trophy
    ROM
    7740 DFT
    Piwa (Postawione)
    0
    Piwa (Otrzymane)
    0

• Multimedia, czyli to, co w obecnych telefonach/smartphone`ach najważniejsze
    · Aparat:

o Robimy zdjęcia:
    HTC zastosowało moduł aparatu o matrycy 5MPx (2592x1944px), a system Windows Phone pozwala na wybranie rodzaju sceny (pionowa, pozioma, sport, plaża, podświetlenie, światło świeczki, makro) oraz efektu zdjęcia (odcienie szarości, negatyw, sepia, solaryzacja). Oczywiście możemy również dostosować do swoich potrzeb balans bieli, jasność, kontrast, nasycenie i ostrość kolorów, a także ustawić światłoczułość ISO. Nie zabrakło też diody LED, która jest stosunkowo mocna, ale do zdjęć w ciemności nijak się nadaje. Może przydać się jedynie w miejscach, gdzie nie ma wystarczającej ilości światła i jeżeli jest to małe pomieszczenie – najlepiej ta dioda sprawdza się jako latarka. Według mnie zdjęcia są przeciętne, a momentami nawet gorzej. Trudno jest złapać odpowiednią ostrość. Poniżej zamieszczam przykładowe zdjęcia do własnej oceny oraz paczkę z większą ilością zdjęć zrobionych tym telefon.

Jako, że napotkałem na ograniczenia zdjęć w postach, zapraszam do obejrzenia galerii:
    Paczka zdjęć do pobrania:
    Kod:
    http://hotfile.com/dl/144444216/a694942/zdjecia.rar.html
    (~40MB)

o Uwiecznijmy coś na filmie:
    Wszystkie obecne telefony z Windows Phone mogą nagrywać filmy w rozdzielczości HD (720p, 1280x720px). Tu też możemy ustawić takie same efekty, co w przypadku zdjęć oraz dostosować te same potrzeby. W tym wypadku także nie można powiedzieć o świetnej jakości. Filmy są przeciętne. Zachęcam do pobrania filmu i odtworzenia go na komputerze zamiast oglądania go na YouTube, gdyż ten serwis nieco pogarsza jakość. Dla porównania zamieszczam identyczny film nagrany Samsungiem Wave I.

HTC:

Kod:
    http://hotfile.com/dl/144247854/7e4d605/WP_20120129_111129Z.mp4.html
    Samsung:

Kod:
    http://hotfile.com/dl/144246596/87f6b42/Film0083.mp4.html

(warto zwrócić uwagę na różnicę w rozmiarze filmów)

· Posłuchajmy muzyki:
    Jak już wspominałem, muzyką zarządzamy z poziomu aplikacji Zune (Muzyka+Filmy), ale po włączeniu interesującego nas utworu możemy na spokojnie zajmować się czymś innym na telefonie. Wtedy obsługa muzyki (przełączanie) przechodzi do ekranu blokady telefonu i belki, gdzie ustawiamy głośność telefonu. Jakość dźwięku wychodząca z HTC Trophy pozostawia wiele, ale to wiele do życzenia. Nie pomagają żadne dodatki, typu Sound Enhancer, gdzie możemy włączyć SRS, Dolby Mobile, a także skorzystać z equalizera. Słuchawki , które dostajemy w zestawie z Trophy można od razu odłożyć na półkę, bo ich jakość jeszcze bardziej pogarsza dźwięk wydobywający się z telefonu. Ja użytkuję telefon w połączeniu z Koss Porta Pro, AKG K518DJ i Creative EP630. O ile z tymi pierwszymi jeszcze jakoś sobie telefon radzi to widać, że AKG potrzebują czegoś więcej, żeby je odpowiednio napędzić. Ostatnie, dokanałowe słuchawki z żadnym urządzeniem nie grają zadowalająco, więc w połączeniu z Trophy cudów się nie spodziewałem – dźwięk był nawet mocno stłumiony przez zbyt mocny bass zalewający pozostałe pasma dźwięków. Nie polecam tego telefonu audofilom/melomanom. Od razu nadmienię, że dodatkowe wzmacniacze typu Fiio E7 nie gwarantują polepszenia się jakości dźwięku.

· Obejrzyjmy jakiś film:
    Nie musimy martwić się o kodeki, ale najlepiej wybrać film z rozszerzeniem .avi. Zune i tak go przekonwertuje do wymagań telefonu. Filmy ogląda się dobrze (pomijając jakość dźwięku), mamy możliwość ucięcia czarnych pasów (kosztem kilkunastu pixeli po bokach). Filmy - nawet w HD (720p) - odtwarzane są płynnie. Filmy z YouTube`a wyglądają już nieco gorzej niż byśmy je oglądali na komputerze. Taki zabieg ma - zapewne - na celu zaoszczędzenia naszego pakietu internetowego.

· Zagłębmy się w Internet:
    Rzadko bywa tak, że standardowa przeglądarka okazuje się tą najlepszą dostępną na system. Tak jest z Internet Explorer 9, który jest po prostu świetny (inne mają tylko niepotrzebne spowalniacze, np.: SurfCube 3D). Jedyne, do czego można się przyczepić to niechowająca się belka wyświetlająca adres przeglądanej strony (zajmuje trochę miejsca). Można także zarzucić brak wsparcia dla języka Adobe Flash, ale Windows Phone wspiera HTML5, co jest przyszłością dla witryn internetowych. Strony ładują się szybko. Poniżej film prezentujący porównanie ładowania tej samej strony, na tym samym połączeniu (WiFi 802.11n dzielący łączę o przepustowości 24Mbps) z Samsungiem Wave I (S8500):

· Co u kogo słychać, czyli portale społecznościowe:
    W markecie Windows Phone znajdziemy wiele oficjalnych aplikacji przeróżnych portali, np.: Facebook, Twitter. Znajdą się też bardzo dobre, nieoficjalne aplikacje wspierające np.: Google+. Wszystko to działa bardzo sprawnie i pozwala zaoszczędzić sporo pakietu internetowego w porównaniu do przeglądania tych stron w przeglądarce internetowej.

· Trochę rozrywki nie zaszkodzi, zagrajmy w coś:
    Marketplace mobilnego systemu Microsoftu zebrał w sobie wiele gier, które można podzielić na: te należące do Xbox Live i pozostałe. Te pierwsze ce♥♥♥♥ą się ciekawymi Achievementami, które zbieramy na swoim profilu Xbox Live i możemy się nimi chwalić swoim znajomym. Deweloperzy gier jednak wysoko cenią swoje produkty, ale zanim coś kupimy to możemy (w większości przypadków) sprawdzić jak działa wersja testowa (najczęściej mają one ograniczoną ilość poziomów do przejścia). Trophy - mimo swojego wieku i wydajności podzespołów - radzi sobie bardzo dobrze ze wszystkimi aplikacjami i grami, które testowałem (m.in. wymagające: Need For Speed Undercover, Assassin's Creed - Altaïr's Chronicles HD i inne). Próżno jednak szukać gier produkcji, np.: Gameloft. Producent nie zainteresował się jeszcze tym systemem, ale gry od Electronic Arts, czy też Glu się jak najbardziej znajdą.
    Ostatnio edytowane przez Pepe ; 01-02-2012 o 00:02

Telefon
    Trophy
    ROM
    7740 DFT
    Piwa (Postawione)
    0
    Piwa (Otrzymane)
    0

• Podsumowanie
    Ogólna ocena telefonu w skali od 1 do 10? Mocne 6+. Głównie, dzięki systemowi, który naprawdę robi bardzo pozytywne wrażenie. W porównaniu do mojego poprzedniego telefonu (Samsung Galaxy S), który non-stop modyfikowałem w celu uzyskania jak najlepszej wydajności – w Trophy nie ma takiej potrzeby. Telefon po wyjęciu z pudełka działa bardzo szybko. Po odblokowaniu go, skonfigurowaniu (razem z Zune) nie musimy się obawiać, że coś nas zaskoczy, że znajdziemy jakieś braki. Warto jednak mieć jakiś pakiet internetowy, aby móc w pełni korzystać ze wszystkich funkcji telefonu. Bardzo boli mnie jakość dźwięku, gdyż zależy mi na tym, żeby delektować się muzyką, a nie brakami w jej jakości. Jednak mój HTC to dobra alternatywa dla brata Mozarta, którego teraz pełno. Jeżeli chcemy być bardziej oryginalni – kupimy w tej cenie właśnie Trophy, który w mojej skromnej opinii jest lepszy.

· Zalety:
    + System, jego szybkość i optymalizacja razem ze Skydrive i Zune
    + bateria
    + cena
    + solidne wykonanie (poza klapką od baterii)
    + jakość rozmów

· Wady:
    - jakość dźwięku
    - jakość zdjęć i filmów
    - brak slotu na karty pamięci
    - ograniczone możliwości Bluetooth
    - wiele funkcji niedostępnych w Polsce
    - oszczędzanie na akcesoriach

Bardzo dziękuję za wytrwałość i przeczytanie całej recenzji. Mam nadzieję, że się podobało. Wszelkie korekty mile widziane. Człowiek stary, to już może nie dopatrzeć się niektórych błędów

Gorąco pozdrawiam!
    Ostatnio edytowane przez Pepe ; 01-02-2012 o 00:06

Telefon
    Trophy
    ROM
    7740 DFT
    Piwa (Postawione)
    0
    Piwa (Otrzymane)
    0

Od recenzenta, do loży oceniającej:
    Wszystkie materiały zawarte w tej recenzji zostały wykonane przeze mnie, wszystko pochodzi z mojego źródła, nic nie jest z internetu. Mam nadzieję, że zostanie to docenione oraz to, że niewiele recenzji zawiera naprawdę ważne dane na temat samego telefonu. Jestem w 100% obiektywny. Do żadnego telefonu się nie przywiązuje, bo zmieniam je naprawdę często, ale Trophy mam stosunkowo długo, więc telefon pokazał mi już wszystko, co może i potrafi na dzień dzisiejszy.

Większość materiałów (zdjęć/screenów) użytych w powyższej recenzji. W niektórych grupach możecie znaleźć więcej screenów, gdyż nie zmieściły się przez ograniczoną ilość obrazków na 1 post.

Wszystkie zdjęcia:
    Kod:
    http://imageshack.us/g/820/s7302838.jpg/
    Screeny bateria:
    Kod:
    http://imageshack.us/g/40/czaspracy100cpu.jpg/
    Screeny dialer:
    Kod:
    http://imageshack.us/g/850/dialerglowny.jpg/
    Screeny HTC Hub:
    Kod:
    http://imageshack.us/g/69/htchub4dzien.jpg/
    Screeny klawiatura:
    Kod:
    http://imageshack.us/g/534/klawiaturaonenote.jpg/
    Screeny kontakty:
    Kod:
    http://imageshack.us/g/828/kontaktyconowego.jpg/
    Screeny mail:
    Kod:
    http://imageshack.us/g/6/mailnieprzeczytane.jpg/
    Screeny marketplace:
    Kod:
    http://imageshack.us/g/221/marketplaceaplikacje2v.jpg/
    Screeny Muzyka+Wideo:
    Kod:
    http://imageshack.us/g/85/ekranblokadymuzyka.jpg/
    Screeny Nawigacja:
    Kod:
    http://imageshack.us/g/688/nawigacja79na50.jpg/
    Screeny Office:
    Kod:
    http://imageshack.us/g/6/officelokalizacj.jpg/
    Screeny Wiadomosci:
    Kod:
    http://imageshack.us/g/15/wiadomoscifacebook.jpg/
    Screeny Xbox Live:
    Kod:
    http://imageshack.us/g/821/xboxlivej.jpg/
    Screeny Zune:
    Kod:
    http://imageshack.us/g/252/beztytuuegd.png/
    Screeny ikonki:
    Kod:
    http://imageshack.us/g/864/htchub.jpg/
    Ostatnio edytowane przez Pepe ; 01-02-2012 o 00:07

Telefon
    Nokia Asha 302
    Piwa (Postawione)
    0
    Piwa (Otrzymane)
    0
    Nie polecam , strasznie źle reaguje ekran na dotyk, ciężko trafić w klawiaturę przy pisaniu

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)